FinFami Pirkanmaan syksy käynnistettiin yhteisvoimin, kun keskiviikkona 22.8. vapaaehtoiset, hallituksen jäsenet ja työntekijät kokoontuivat perinteiseen syksyn aloitukseen. Tapaamisen tavoitteena oli tutustua strategiatyöskentelyyn ja luodan pohjaa yhdistyksen uudelle strategialle.

Tampereen keskustassa sijaitsevasta historiallisesta Puistotornista löytyi oivallinen tila yhteiselle illalle. Salaattibuffetin ja kahviherkkujen voimalla uuden strategian pohjaa lähdettiin rakentamaan ryhmissä työskennellen. Keskustelua käytiin muun muassa yhdistyksen toiminta-ajatuksesta, sidosryhmistä, arvoista ja toiminnallisista painopisteistä. Välillä on hyvä palata peruskysymysten äärelle: miksi ja keitä varten olemme olemassa, ja mitä tarkoitusta toteutamme?

Illan suurinta antia olivat tuoreet ideat ja lämminhenkiset kohtaamiset. Kiitos kaikille osallistuneille!

 

Pin It on Pinterest