HAEMME ALLE 30-VUOTIASTA TYÖTÖNTÄ NUORTA JÄRJESTÖTYÖNTEKIJÄN TEHTÄVIIN

Yhdistys palkkaa STEA:n myöntämällä Paikka auki-avustuksella alle 30-vuotiaan työttömänä olevan nuoren vuoden mittaiseen työsuhteeseen. Nuori palkataan yhdistyksen matalan kynnyksen toiminnan järjestämiseen erityisesti lapsiperheille ja läheisestään huolta kantaville nuorille. Palkattava nuori voi yhdessä yhdistyksen työntekijöiden ja yhteistyökumppaneiden kanssa jalkautua paikkoihin, joissa nuoret liikkuvat ja viettävät aikaa (esim. nuorten kohtaamispaikkoihin), ja sitä kautta tavoittaa läheisestään huolehtivia nuoria. Palkattava nuori organisoi yhdistykseen ohjautuville nuorille toimintaa, joka tähtää yhdessäoloon, vertaistukeen ja yhteisöllisyyden kokemusten vahvistumiseen. Toiminnassa hyödynnetään luovia menetelmiä. Palkattava nuori osallistuu myös muihin yhdistyksen matalan kynnyksen ja yleishyödyllisiin tehtäviin yhdessä muun henkilöstön kanssa.

Nuoren järjestötyöntekijän keskeisiä tehtäviä ovat

  • Lapsiperheiden ja nuorten matalan kynnyksen toiminnan järjestäminen yhdessä yhdistyksen nuorten tukitoimista vastaavan henkilön kanssa
  • Nuorten tavoittamiseen liittyvän viestinnän kehittäminen, nuorten kohtaaminen nuorten vapaa-ajanviettopaikoissa
  • Yhdistyksen muut yleistehtävät

Odotamme hakijalta:

  • ymmärrystä sellaisen nuoren tilanteesta, joka kantaa huolta läheisestään esim. läheisen mielenterveys ja/tai päihdeongelman vuoksi. Plussaa on, jos palkattava nuori itse on mahdollisesti ollut vastaavassa tilanteessa.
  • kiinnostusta järjestötyöhön
  • kiinnostusta sosiaali- ja terveysalaan
  • kiinnostusta toimimiseen ihmisten kanssa
  • nuorten somekanavien sujuvaa käyttöä

Tarjoamme mielenkiintoisen ja monipuolisesti kehittävän tehtäväkentän sekä turvallisen ja tukea antavan työyhteisön.

Tehtävään liittyy jonkin verran iltatyötä sekä harvoin viikonlopputyötä.

Tehtävässä vaaditaan rikostaustaote, joka perustuu Lakiin lasten kanssa työskentelevien rikostaustan selvittämisestä (504/2002)

Työ alkaa sopimuksen mukaan maalis-huhtikuun aikana. Yhdistyksessä on käytössä sosiaalialan järjestöjä koskeva työehtosopimus.

Hakeminen ja lisätiedot

Hakemus ja CV toimitetaan sähköpostilla viimeistään keskiviikkona 22.3.2023 toiminnanjohtaja Silja Lampiselle.

Lisätiedot: Tj Silja Lampinen puh. 040 719 9262/ silja.lampinen@finfamipirkanmaa.fi
SOITTOAIKA: to 16.3. klo 10–16 ja ti 21.3. klo 11.30-13

Työpaikka Työmarkkinatorissa: https://tyomarkkinatori.fi/henkiloasiakkaat/avoimet-tyopaikat/787310f4-5046-4423-88b8-693e023a7af5/fi

Pin It on Pinterest