Yhdistyksemme jäsenilta ja vuosikokous pidetään torstaina 28.3.2019 (Hämeenkatu 25 A 6. krs). Tilaisuudessa on kahvitarjoilu.

Jäsenillassa klo 17-18 vieraana FinFami keskusliiton toiminnanjohtaja Pia Hytönen.

Pia toimii mielenterveyspoolin puheenjohtajana. Poolin tavoitteena on edistää kansalaisten mielenterveyttä ja kohentaa mielenterveyspalveluja tarvitsevien asiakkaiden ja heidän omaistensa asemaa, palvelujen laatua ja henkilöstön työolosuhteita sekä vaikuttaa yhteiskunnassa kansalaisten henkisen hyvinvoinnin parantamiseksi.

Pia toimii myös Sosiaali- ja terveysministeriön käynnistämässä mielenterveysstrategian valmistelusta vastaavassa asiantuntijatyöryhmässä. Uuden mielenterveysstrategian on määrä valmistua tämän vuoden loppuun mennessä.

Pia on vahva vaikuttaja, joka nostaa omaisasiaa esille eduskunnassa, ministeriöissä sekä sosiaalisessa mediassa. Eduskuntavaalit ovat tulossa, joten Pian johdolla keskusliitto ja alueyhdistykset ovat aktiivisesti mukana valtakunnallisessa vaikuttamistyössä.

Tervetuloa kuulemaan Pian ajatuksia ja tuomaan omaisten ääntä valtakunnalliseen vaikuttamistyöhön.

Jäsenillan jälkeen klo 18.00 alkaen yhdistyksen vuosikokous, jossa päätetään sääntömääräiset asiat.

Olet lämpimästi tervetullut!

Hallitus

Pin It on Pinterest